Die Friedhöfe sind oft die letzte 
      Erinnerung an menschliche Schicksäle 
Přidat hřbitov

Nová Ves v Horách

zpět | tisk | pdf
Nová Ves v Horách
GemeinschaftNová Ves v Horách
BezirkMost
ErdstrichÚstecký kraj
Nová Ves v Horách, Kode: 706027
GPS-Koordinaten 50° 35' 58.0''
13° 28' 41.7''
Gebirgsneudorf
3 360 m²
Obec
Obecní úřad Nová Ves v Horách
Nová Ves v Horách 33, 435 45 Nová Ves v Horách
Tel.: +420 476 113 156
E-mail: obecnovaves@seznam.cz
URL: http://www.novavesvhorach.cz
Obec Nová Ves v Horách
Nová Ves v Horách 33, 435 45 Nová Ves v Horách
Tel.: +420 476 113 156
E-mail: obecnovaves@seznam.cz
URL: http://www.novavesvhorach.cz
Udržovaný v původní podobě
Nein
Nová Ves v Horách

Nová Ves v Horách (německy Gebirgsneudorf) je pohraniční horská vesnice v Krušných horách v okrese Most. V roce 2011 zde trvale žilo 353 obyvatel.

První osídlení má spojitost s rudným dolováním v Krušnohoří a probíhalo již ve 14. a 15. století. První písemná zmínka o obci se ovšem nachází až v listině vystavené na mosteckém hradě v roce 1564, kdy byla založena Magdalenou a Annou z Veitmile. Tehdy ves patřila k hradnímu panství a jmenovala se Rottendorf (z německého roden = mýtit). Nová Ves je příkladem způsobu tehdejší kolonizace, kdy byla půda rozdělena na rovnoměrné pásy táhnoucí se údolím od úpatí k vrcholu. Domy byly postaveny podél cesty a polnosti k nim se rozkládaly za domy.

Když v roce 1585 prodal císař Rudolf II. mostecký hrad i se vším příslušenstvím Ladislavu z Lobkowicz, ocitla se Nová Ves v jeho majetku. Když Ladislav upadl v nemilost, jeho majetek byl císařem zkonfiskován a Rudolf II. prodal roku 1595 mostecký hrad tentokrát městu Most. Na konci 16. století se v Nové Vsi rozšířilo protestantství ze sousedního Saska. Po bitvě na Bílé hoře nastala rekatolizace a tak se mnoho zdejších obyvatel evangelického vyznání raději vystěhovalo za hranice, kde založilo na saské straně novou ves. Ta se nazývala Deutschneudorf (Německá Nová Ves) a původní se začala odlišovat jako Gebirgsneudorf - Nová Ves v Horách.

Roku 1690 se stala Nová Ves v Horách opět majetkem Lobkowiczů, kteří ji zahrnuli do svého panství Nové Sedlo - Jezeří, jehož součástí zůstala až do roku 1848. Po správní reformě v roce 1850 se Nová Ves v Horách stala samostatnou obcí, ke které byly připojeny osady Lesná, Mikulovice a Mariánské Údolí. Posledně jmenovaná osada se v roce 1957 odpojila a stala se součástí Horního Jiřetína. Naopak byla v roce 1960 připojena osada Mníšek.

Za druhé světové války vznikl v obci zajatecký tábor, kde byli soustředěni francouzští zajatci pracující v lese. Po skončení války došlo k odsunu německých obyvatel, v jehož důsledku výrazně klesl počet obyvatel.

Obecní hřbitov

Hřbitov na okraji obce je poměrně rozsáhlý, je funkční. Plocha hřbitova a hřbitovní zeď je udržovaná. Na ploše se na se nachází poměrně velký počet německých náhrobků, které jsou v různém stadiu poničení a rozpadu. Velmi špatně na tom jsou zejména hrobky přiléhající ke hřbitovní zdi.

Počet obyvatel v roce 1930 … 1.059
Počet obyvatel v roce 2011 … 353

Zdroj: Wikipedia, Český statistický úřad, webové stránky obce/města, Katastrální úřad, Omnium


Pohledové fotografie