Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
                připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

Kněžice

zpět | tisk | pdf
Kněžice
ObecPodbořany
OkresLouny
KrajÚstecký kraj
Kněžice u Podbořan, kód: 666947
GPS souřadnice50° 17' 10.6''
13° 25' 52.2''
Knieschitz
1 479 m²
Římskokatolická církev
Pro kostely, z. s., Komenského 748/4, Předměstí, 41201 Litoměřice
Kompletně zničený – zbytky na místě
Ano
Kněžice

Kněžice jsou malá vesnice, část města Podbořany v okrese Louny. Nachází se asi 7 km na sever od Podbořan. V roce 2009 zde bylo evidováno 50 adres.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1295.

Hřbitov se nachází na jižním okraji vesnice u kostela svaté Kateřiny zmiňovaný jako farní již ve čtrnáctém století. Dochovaná podoba pochází z úprav provedených v devatenáctém století.

Kostel sv. Kateřiny je ve zdivu starší, jako farní je připomínán ve 14. století. Nově byl upravován v 19. století. Jde o jednolodní stavbu s pětiboce zakončeným presbytářem a sakristií na jižní straně. Západní průčelí je hladké, završené barokním vykrajovaným štítem s trojúhelníkovým nástavcem, zdobeným jehlanci. V nice štítu socha světce, pravděpodobně sv. Judy Tadeáše. Boční fasády jsou hladké, nečleněné, opěráky neodstupněné, okna obdélníková, segmentově zakončená, s jednoduchým rámováním. Presbytář, sakristie i loď jsou plochostropé, triumfální oblouk půlkruhový, stěny členěny lizénovými rámci, kruchta dřevěná. Vnitřní zařízení je torzovitě zachované. Pocházelo z konce 18. století. Jde například o varhany s rokokově řezanými postranicemi, lidovou sošku Madony, kamennou renesanční křtitelnici z roku 1585 s dřevěným víkem z druhé poloviny 17. století a v presbytáři umístěný kamenný figurální náhrobník ze začátku 17. století.

Zvonice se nachází jihozápadně od kostela na zrušeném hřbitově. Jedná se o hranolovitou zděnou stavbu s dřevěným patrem. Na celkovou opravu spojenou se zajištěním koruny zdiva a výměnou uhnilých trámových věnců dosud nedošlo, důvodem je nedostatek finančních prostředků.

Zdroj: Wikipedia, Pro kostely z.s.


Pohledové fotografie