Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
                připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

Háj

zpět | tisk | pdf
Háj
ObecLoučná pod Klínovcem
OkresChomutov
KrajÚstecký kraj
Loučná pod Klínovcem, kód: 687057
GPS souřadnice50° 24' 57.3''
12° 59' 15.0''
Wiesenthal
2 697 m²
Římskokatolická církev
Ne
Háj

Háj (německy Stolzenhain) je vesnice v Krušných horách v okrese Chomutov. V roce 2011 zde trvale žilo 29 obyvatel.

Vesnice vznikla v šestnáctém století v souvislosti s krušnohorským dolováním rud, ale postupně se proměnila v rekreační centrum zaměřené především na zimní sporty na nedalekém Klínovci.

První písemné zmínky o vesnici pochází z druhé poloviny šestnáctého století a zmiňují ji v souvislosti s kostelem v tehdejším Wiesenthalu. Vesnice vznikla v době rozmachu krušnohorského hornictví u významné cesty z Čech do Saska.

Vzhledem k velké nadmořské výšce se v okolí nedařilo pěstování zemědělských plodin, a základem obživy se tak stal chov dobytka.

Do roku 1756 se vesnice značně rozrostla. Měla 92 domů, fungovalo v ní šest mlýnů a drátovna a živnost provozovala řada řemeslníků. Podle Schallerovy Topographie des Königreiches Böhmen z roku 1785 Háj patřil k ostrovskému panství. Úpadek těžby v Krušných horách způsobil, že si lidé museli hledat nové zdroje obživy. Staly se jimi zejména výroba krajek a rukavic v okolních drobných podnicích nebo práce v lese a na stavbách.

Před polovinou devatenáctého století měl Háj tisíc obyvatel v 123 domech, školu, dvě hospody, drátovnu a pět mlýnů. V devadesátých letech devatenáctého století měla škola tři třídy, u vesnice se těžilo ložisko rašeliny a východně od vesnice se ve vápence vyrábělo vápno.

Počet obyvatel v roce 1930 - 1.228
Počet obyvatel v roce 2011 - 29

Zdroj: Wikipedia, Český statistický úřad, webové stránky obce/města, Katastrální úřad


Pohledové fotografie