Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
                připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

Nové Kopisty

zpět | tisk | pdf
Nové Kopisty
ObecTerezín
OkresLitoměřice
KrajÚstecký kraj
Nové Kopisty, kód: 706337
GPS souřadnice50° 29' 59.1''
14° 7' 16.5''
Deutsch Kopist
2 969 m²
Město
Ne
Nové Kopisty

Nové Kopisty (německy Deutsch Kopist) je součást města Terezín v okrese Litoměřice. V roce 2011 zde trvale žilo 390 obyvatel.

Poprvé se jméno obce připomíná v darovací listině královny Gertrudy v roce 1141, její jméno se objevuje i v náhradní donační listině krále Přemysla I. z roku 1226.

Obec Kopisty měla původně dvě části ležící podél klikatícího se a po povodních často se měnícího koryta řeky Ohře. Naposledy samovolně změnila Ohře své koryto po povodních v roce 1762. K oddělení místopisných názvů na České a Německé Kopisty došlo až v 15. století (Německé Kopisty) stávaly na levém břehu asi v místech nynějšího východu z Terezína k Litoměřicům (bývalá Litoměřická brána). České Kopisty stávaly na pravém břehu Ohře blíže k řece Labi. Názvu Německé Kopisty se obci dostalo zřejmě proto, že Doksanský klášter pronajímal svůj dvůr v obci převážně německým nájemcům, nikoliv, že by v obci převažovalo německé obyvatelstvo, to v 15. století nepřevažovalo ani v blízkých Litoměřicích.

V roce 1756 byly bývalé Německé Kopisty (stejně jako původní Travčice) stojící více východním směrem bourány. Císař Josef II. na místě zbourané obce v roce 1780 založil nynější Terezín, a novou pevnost pojmenoval po své matce Marii Terezi. V roce 1781 tak byli pozemky původních obyvatel císařem vykoupeny a obyvatelé Německých Kopist přestěhováni na místo nové, kde stojí dodnes obec Nové Kopisty.

Za druhé světové války byla ryze česká obec přímo na hranici protektorátu.

Počet obyvatel v roce 1930 - 753
Počet obyvatel v roce 2011 - 390

Zdroj: Wikipedia, Český statistický úřad, webové stránky obce/města, Katastrální úřad, Omnium