Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
                připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

Dolní Jamné

zpět | tisk | pdf
Dolní Jamné
ObecBezvěrov
OkresPlzeň-sever
KrajPlzeňský kraj
Dolní Jamné, kód: 629219
GPS souřadnice49° 58' 29.0''
13° 3' 35.0''
Unter Jamny
Římskokatolická církev
Římskokatolická farnost Plasy a Manětín
Žebnická 559 (vedle lesní správy)
331 01 Plasy
http://www.farnostplasy.cz
Římskokatolická farnost Plasy a Manětín
Neudržovaný v původní podobě
Ne
Dolní Jamné

Dolní Jamné je malá vesnice, část obce Bezvěrov v okrese Plzeň-sever. Nachází se asi 2,5 km na jih od Bezvěrova. V roce 2011 zde trvale žilo 64 obyvatel.

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1208.

Starý hřbitov obklopuje kostel sv. Petra a Pavla. Farní kostel apoštolů sv.Petra a Pavla se tyčí uprostřed obce na mírném návrší. Byl zaznamenán již v roce 1384 v pražském registru kostelů.

Původní kostel byl vystavěn celý ze dřeva a stál na vyvýšenině proti Krašovu Kostel neměl věž ani zvony. Hřbitov kolem kostela byl oplocen dřevěným plotem.

Roku 1470 byla tato dřevěná stavba zasažena bleskem a lehla popelem. Ohněm byly postiženy i okolní stavby. Od té doby byli mučedníci sv.Petra a Pavla hluboce uctíváni.

Kolem roku 1500 obyvatelé vybudovali na místě dnešního kostela nový kamenný kostelík se zvonovým stolcem, který později vyvýšili až do věže. Také se kostel časem stále rozšiřoval o oltářní místnost,předsíni a zákristii, zepředu byl přistaven zvláštní výstup k chorii.

Farní kostelík byl ovládán od konce 16.století až do vypuknutí 30-leté války luterány. Dolní Jamné bylo dokonce sídlem laterálního vrchního rady jménem Mathes, který byl odpadlým katolickým knězem.

Roku 1624 získal kostel osobou úterského faráře Zachariáše Bandhauera opět nového katolického duševního pastýře, po několika letech připadl katolické farnosti v Krsech a teprve v roce 1694 se znovu osamostatnil.

Zdroj:
Wikpedia
http://dolnijamne.stranky1.cz/


Pohledové fotografie