Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
                připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

České Hamry

zpět | tisk | pdf
České Hamry
ObecVejprty
OkresChomutov
KrajÚstecký kraj
České Hamry u Vejprt, kód: 622541
GPS souřadnice50° 26' 30.3''
13° 1' 15.5''
Böhmisch Hammer
1 306 m²
Město
Ne
České Hamry

České Hamry (německy Böhmisch Hammer) jsou malá vesnice, část města Vejprty v okrese Chomutov. V roce 2011 zde trvale žilo 58 obyvatel.

První osídlení spadá nejspíš do 16. století a souvisí pravděpodobně se zpravování železa z nedalekého železnorudného hornického revíru v Kovářské. Značná část obyvatel uprchla před násilnou rekatolizací po bitvě na Bílé hoře na druhou stranu česko-saské hranice, na opačný břeh říčky Polavy do osady Hammerunterwiesenthal.

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1847. Nachází se v díle Das Königreich Böhmen: Statistisch-topographisch dargestellt Johanna Gottfrieda Sommera, podle kterého na místě vesnice stával hamr na výrobu plechu a brusírna. Kolem hamru postupně vznikla vesnice, která měla již ve druhé polovině devatenáctého století svou jednotřídní školu.

Vzhledem k nepříznivým podmínkám pro zemědělství se zdejší zemědělci zaměřili na výrobu mléka. Ostatní obyvatelé se kromě práce v hamru živili výrobou krajek a dřevěných hraček. Ve dvacátém století si většina z nich nalezla zaměstnání v nedalekých Vejprtech, ale díky hotelu Schmiedl se rozvíjela také turistika. Ve třicátých letech byla do vesnice zavedena elektřina. Drobný průmysl zastupovaly dvě tkalcovny a pletárna. Bývala zde také výrobna lihovin, vyráběly se síťky na vlasy, věnce a smuteční zboží. Živnostníci provozovali čtyři obchody, tři hostince a dvě trafiky.

Během druhé světové války byly v provozu kamenolom, tkalcovna, pila, výrobna záclon a pletárna rukavic. Průmysl se udržel ještě krátkou dobu po skončení války, kdy se ve vsi vyráběl kovový nemocniční nábytek a stáčelo se zde žatecké pivo.

Počet obyvatel v roce 1930 - 251
Počet obyvatel v roce 2011 - 58

Zdroj: Wikipedia, Český statistický úřad, webové stránky obce/města, Katastrální úřadPohledové fotografie