Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
                připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

Bílence

zpět | tisk | pdf
Bílence
ObecBílence
OkresChomutov
KrajÚstecký kraj
Bílence, kód: 604151
GPS souřadnice50° 25' 35.3''
13° 30' 20.8''
Bielenz
Židovská obec
Židovská obec Teplice
Lípová 333/25, 41501 Teplice
Srovnán se zemí, bez připomínky
Ano
Bílence

Obec Bílence (německy Bielenz) se nachází v okrese Chomutov, kraj Ústecký. V roce 2011 zde trvale žilo 124 obyvatel.

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1355, kdy zde sídlil Jindřich z Bílenců. Po celou dobu od čtrnáctého století ve vsi pravděpodobně stávala tvrz, písemně doložená až roku 1510. Po Janovi z Cítova Bílence získala Kateřina z Chrámců, která vesnici roku 1541 přenechala Albrechtovi z Močidlan. Někdy v té době došlo v Bílencích k židovskému pogromu. Nejspíš roku 1572 vesnici koupil Havel Hrobčický z Hrobčic. Roku 1618 pak obec koupil Asman (Erasmus) starší Štampach ze Štampachu. Roku 1637 je Václav Michna z Vacínova připojil k postoloprtskému panství.

o Michnech z Vacínova statek patřil Krakovským z Kolovrat, od nichž jej roku 1738 koupil kníže Jindřich Auersperk, který ho připojil k Červenému hrádku. U něj vesnice zůstala až do zrušení poddanství. Auersperkové nechali v poslední třetině osmnáctého století ve dvoře postavit bílenecký zámek, ve kterém sídlila správa statku.

Po druhé světové válce klesl počet obyvatel na třetinu předválečného počtu a zánik hrozil celé vesnici, protože na její místo měla zasahovat Velemyšleveská výsypka. Z jejího budování sešlo, a od posledního desetiletí dvacátého století se celá obec opět začala rozvíjet.

Židovská komunita

Bílence měly nepřetržité židovské osídlení od počátku 16. století až do roku 1938.

Podle tereziánského katastru z roku 1748 ve vsi žilo deset židovských rodin, které obchodovaly s peřím, plátnem, židovských zbožím, šňůrkami, špatnými noži a dýmkami.

Největšího rozmachu dosáhlo na počátku 19. století, kdy zde žilo na 80 židovských rodin. Ve východní části obce existovalo židovské ghetto, které se nacházelo podél ulice vedoucí z návsi na východ. V polovině 19. století čítalo na 23 domů, z nichž do dnes se dochovala zhruba polovina.

V téže lokalitě byla v první polovině 19. století postavena synagoga, která byla činná do 20. let 20. století. Poté byla využívána jako mateřská školka a ještě později, a to až do současnosti, jako obytný dům. V severní části obce se pak nachází židovský hřbitov z roku 1846, který byl během druhé světové války rozebrán a rozorán. Na počátku 21. století se několik náhrobních kamenů nachází povalených na nedaleké louce.

Počet obyvatel v roce 1930 – 519
Počet obyvatel v roce 2011 - 124

Zdroj: Wikipedia, Český statistický úřad, webové stránky obce/města