Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
        připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

Hodkovice nad Mohelkou

zpět | tisk | pdf
Hodkovice nad Mohelkou
ObecHodkovice nad Mohelkou
OkresLiberec
KrajLiberecký kraj
Hodkovice nad Mohelkou, kód: 640344
GPS souřadnice50° 39' 50.3''
15° 5' 18.1''
Liebenau
Nezjištěno
Ne
Hodkovice nad Mohelkou

Hodkovice nad Mohelkou jsou město na severu Čech ležící v okrese Liberec v Libereckém kraji. Má přibližně 3 000 obyvatel.

Od vydání zakládací listiny sedleckého kláštera Erbenem v Regestech byla první písemná zmínka o Hodkovicích ztotožněna se zde zmíněným místem „Hothovici“. To by umožnilo klást vznik sídla nejpozději do roku 1143.
Od 14. století je známá základní posloupnost majitelů Hodkovic, ale teprve od 16. století dostává sídlo přesnější obrysy. Až do roku 1540 docházelo k poměrně častému střídání majitelů na hradě Frýdštejn a s tím i pozemkové vrchnosti Hodkovic.
Roku 1540 koupil Frýdštejn Jan z Vartenberka. Po potlačení stavovského povstání získal statek Jan z Oppersdorfu. Po Oppersdorfech přešlo roku 1591 panství na Smiřické ze Smiřic, po kterých přešlo na Albrechta z Valdštejna. Po Valdštejnově zabití propadlo českodubské panství králi a ten ho již s Hodkovicemi roku 1636 daroval Janu Ludvíkovi Isolanimu. Isolaniho majetek přešel na jeho dcery, v roce 1653 poslední žijící dcera Regina vstoupila do kláštera augustiniánek u sv. Jakuba ve Vídni a právo spojené s vrchním pozemkovým vlastnictvím přešlo na vídeňský klášter (to trvalo až do roku 1782, kdy byl klášter zrušen). V roce 1838 od náboženského fondu koupil panství Kamil Rohan, který město vlastnil až do zrušení vrchní vlastnictví půdy roku 1848.
Po válce výrazně ubylo obyvatel, což mělo za následek, že Hodkovice přišli o status města. Z města odešlo 2300 Němců a zůstalo pouze 135 německých obyvatel.
V roce 1991 ve svobodných volbách slavilo úspěch Občanské fórum, národní výbor ukončil svoji činnost a nahradilo ho zastupitelstvo a zvolen byl starosta Josef Havlík.

Zdroj: Wikipedia, Český statistický úřad, Mapy.cz, webové stránky obce/města, Katastrální úřad, Omnium, Památkový katalog


Dokumentační fotografie

Objekty a vybavení hřbitova

 • Kostel
 • Torza náhrobků

Stav hřbitovní zdi

 • Částečně zničena