Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
        připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

21.11.2021 / Dokumentace hřbitova v Přibenicích na Podbořansku odhalila tajemství i vojenské hroby

 • V tomto roce spolek Omnium Nord zdokumentoval hřbitov v obci Přibenice nedaleko měst Lubenec a Podbořany v okrese Louny v Ústeckém kraji. Hřbitov obklopuje kostel Nanebevzetí Panny Marie. Je stejně jako kostel ve velmi špatném stavu.

   

  Výsledky projektu je možné najít na webu - http://hrbitovpribenice.cz/public/

   

  Výsledky projektu 

   

  Detailně zdokumentováno bylo 31 německých náhrobků s 20 jmény rodin.

   

  V letech 2019-2021 byl hřbitov dobrovolníky vyčištěn tak, že bylo možné v roce 2021 zdokumentovat náhrobky, které na hřbitově zůstaly dochované, i když v různém stádiu degradace a poničení. Celkem bylo dohledáno, tj. vykopáno, postaveno, očištěno atd. 31 náhrobků s 20 se vyskytujícími jmény rodin. Nejvíce je na hřbitově pohřbeno příslušníků rodiny Albl, Neumann, Kleibl a Lifka. „Nejstarší“ datum úmrtí je rok 1816, kdy zemřel Josef Albl. Naopak posledním datem je rok 1956, kdy zemřela Franziska Schneck.

   

  Na ploše hřbitova jsou pohřbeni 3 vojáci padlí v 1. světové válce. Josef Schneck padl v roce 1915. Rudolf Neumann padl v roce 1916 v Galícii a jeho bratr Josef padl v roce 1918 v Itálii. Většina pohřbených zemřela a byla pohřbena do roku 1937. Zcela zde chybí náhrobky s datem úmrtí ve válečných letech druhé světové války.

   

  Na hřbitově v Přibenicich byl v rámci dokumentace nalezen a zdokumentován náhrobek (epitafní deska), který byl pravděpodobně umístěn v původním kostele, který později ustoupil stavbě kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jde o náhrobek ženy z šlechtického rodu Wallisů původem z Irska, jejíž jméno je Francisca Ludmila von Walllis und Karighmain, která zemřela 11. září 1700 ve 24 letech a která není uvedena v žádném dosud publikovaném materiálu o rodině von Wallis.

   

  Rod Wallisů byl významným šlechtickým rodem působícím v rámci habsburské monarchie, řada jeho příslušníků zastávala významné postavení v rakouské armádě, nejvyšší posty nevyjímaje. Francisca Ludmila von Wallis byla pravděpodobně dcera Georga Ernsta von Wallis, c.k. polního podmaršálka a majitele řady statků v regionu. Rod Wallisů si vybudoval počátkem 18. století své sídlo v nedalekých Kolešovicích na Rakovnicku.

   

  Projekt byl realizován s podporou Rady vlády pro národnostní menšiny v rámci programu Podpora implementace Evropské charty regionálních či menšinových jazyků Úřadu vlády České republiky – Rady vlády pro národnostní menšiny. Projekt byl realizován spolkem Omnium Nord z.s. v průběhu roku 2021.

   

  Publikace s výsledky dokumentace a statě k rodu von Wallis ke stažení - ZDE

  Rodokmen rodu Wallis ke stažení - ZDE

  Výsledky projektu - http://hrbitovpribenice.cz/public/