Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
                připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

Hejnice

zpět | tisk | pdf
Hejnice
ObecHejnice
OkresLiberec
KrajLiberecký kraj
Hejnice, kód: 638196
GPS souřadnice50° 52' 57.0''
15° 11' 43.0''
Haindorf
6 455 m²
Město
Ne
Hejnice

Hejnice jsou město na severu České republiky ve Frýdlantském výběžku, v okrese Liberec Libereckého kraje. Žije v něm přibližně 2 700 obyvatel.

První písemná zmínka sice pochází z roku 1381, avšak pověst místo zmiňuje již ve 13. století, kdy zde mělo dojít k zázraku uzdravení rodiny sítaře ze sousední obce odměnou za jím zakoupenou a sem donesenou sošku Panny Marie.
Když v roce 1618 vypuklo Stavovské povstání, stáli Redernové na straně českých stavů. Po jejich porážce v bitvě na Bílé hoře byly Redernům majetky nacházející se v Čechách zkonfiskovány. Majitelem frýdlantského panství se stal Albrecht z Valdštejna.
Valdštejnovu vraždu v Chebu (roku 1634) pomáhal zosnovat i následující majitel frýdlantského panství, Matyáš Gallas. Gallasové byli katolickým rodem a opět začali dbát o rozvoj poutního místa.
Roku 1917 byla obec povýšena Karlem I. na město.
Na základě Mnichovské dohody připadlo město Německu. 9. května 1945 obsadila město sovětská a polská vojska.
Zpět do Hejnic se po válce vrátili jak strážci státní hranice, tak čeští františkáni, kteří byli za války vězněni v koncentračním táboře Buchenwald, a začali spravovat klášter po odsunutých německých řeholnících. Do města začaly v rámci dosidlování pohraničí přicházet i rodiny z československého vnitrozemí.

Zdroj: Wikipedia, Český statistický úřad, Mapy.cz, webové stránky obce/města, Katastrální úřad, Omnium, Památkový katalog


Dokumentační fotografie