Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
                připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

Horažďovice

zpět | tisk | pdf
Horažďovice
ObecHoražďovice
OkresKlatovy
KrajPlzeňský kraj
Horažďovice, kód: 641855
GPS souřadnice49° 19' 44.1''
13° 42' 29.2''
Horaschdowitz
1 593 m²
Římskokatolická církev
Kongregace Školské sestry de Notre Dame
Blatenská 309
341 01 Horažďovice
Tel.: +420 732 747 487
E-mail: ancillavankova@seznam.cz
URL: https://skolskesestry.estranky.cz
Kongregace Školské sestry de Notre Dame
Blatenská 309
341 01 Horažďovice
Tel.: +420 732 747 487
E-mail: ancillavankova@seznam.cz
URL: https://skolskesestry.estranky.cz
Udržovaný v původní podobě
Ne
Horažďovice

Horažďovice (německy Horaschdowitz) jsou město v okrese Klatovy v Plzeňském kraji. K roku 2022 zde žije přibližně 5 100 obyvatel.

Počátek osídlení je spjat s hradištěm na Práchni. Nejstarší zprávy (z roku 1251), týkající se Horažďovic, hovoří o osadě Gorazdějovice, založené knězem Gorazdem, žákem a nástupcem sv. Metoděje. V roce 1292 byla osada povýšena na město králem Václavem II. Město získalo městská práva, zejména právo hradební, v krátké době bylo město opevněno a postavena tvrz. Město bylo vyňato ze soudu královského a stalo se městem poddanským v držení rodu Bavorů ze Strakonic.

Po roce 1404 se stalo město majetkem pánů z Hradce. V období husitských bouří stálo město na straně táboritů i proti vlastní vrchnosti. Roku 1459 koupil panství rod pánů z Kocova, město získalo právo pořádat svatohavelské výroční trhy.

Později se panství stalo majetkem Půty Švihovského ze Švihova a Rýzmberka. V roce 1503 nechal postavit vodovod, dále nechal zřídit klášter minoritů a zavedl městské právo podle práva Starého Města pražského. Město též mělo právo várečné, Švihovští získali i právo na clo, mýto a druhý výroční trh – petropavelský.

V době stavovského povstání v roce 1619 vyznávali majitelé panství víru českých bratří. Město bylo vypáleno císařským vojskem, přišly hlad a epidemie, panství bylo zkonfiskováno. Novým majitelem panství se stal přísně katolický rod Šternberků, který přispěl k rozvoji města. Byl přestavěn kostel i zámek a rozšířena městská práva.

V roce 1845 koupil panství kníže Rudolf Kinský ze Vchynic a Tetova. Jeho rod vlastnil panství až do roku 1945 a velmi se zasloužil o rozvoj města. Jeho dcera, kněžna lichtenštejnská Marie Aglaé, zde strávila prvních pět let života a s městem udržovala vztahy, ale zejména Horažďovice často navštěvoval její starší bratr, profesor Ferdinand Kinský.

Prosperitu ale přerušil neuvážený postoj měšťanů zainteresovaných na formanství, kteří v polovině 19. století odmítli napojení na tehdy budovanou železniční trať z Plzně do Českých Budějovic. Hospodářský růst se značně zpomalil a nezlepšil se ani po zřízení odbočky do Sušice a Klatov.

Koncem druhé světové války bylo město 6. května 1945 osvobozeno americkou armádou.

Hřbitov - Školské sestry de Notre Dame

Jedná s o samostatnou a uzavřenou část městského hřbitova patřící české Kongregaci Školských sester de Notre Dame v Horažďovicích. Hřbitov je udržován.

Zdroj: Wikipedia, Český statistický úřad, Mapy.cz, webové stránky obce/města, Šumavanet.cz, Katastrální úřad, Cimiterium.cz, Památkový katalog


Dokumentační fotografie