Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
                připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

Blatnice pod Svatým Antonínkem

zpět | tisk | pdf
Blatnice pod Svatým Antonínkem
ObecBlatnice pod Svatým Antonínkem
OkresHodonín
KrajJihomoravský kraj
Blatnice pod Svatým Antonínkem, kód: 605310
GPS souřadnice48° 56' 50.7''
17° 27' 49.2''
Groß Blatnitz
6 030 m²
Římskokatolická církev
Římskokatolická farnost Blatnice pod Svatým Antonínkem
696 71 Blatnice pod Svatým Antonínkem 27
Email: farnostblatnice@seznam.cz
Webové stránky: www.antoninek.cz
Udržovaný v původní podobě
Ne
Blatnice pod Svatým Antonínkem

Blatnice pod Svatým Antonínkem (dříve také Velká Blatnice nebo Hrubá Blatnice, (německy Groß Blatnitz) je obec v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji, 14 km jižně od Uherského Hradiště a 27 km severovýchodně od Hodonína. Leží na úpatí Bílých Karpat, pod vrcholy Svatý Antonínek, Střečkův kopec a Roháč.

Starý hřbitov ve vlastnictví Římskokatolické farnosti Blatnice pod Svatým Antonínkem se nachází v těsné blízkosti farního kostela sv. Ondřeje Ap. a byl vybudován zcela jistě po vystavění kostela v roce 1717 po zrušení hřbitova kolem starého kostela.

První zmínka o Blatnici pochází z roku 1046. Jedná se o zakládací listinu staroboleslavské kapituly, kde je Blatnice darována knížetem Břetislavem I. právě této nové kapitule. Blatnice ale byla založena pravděpodobně již dříve, a to už v 9. století.

Dosud se nepodařilo zjistit, kdy byl v Blatnici postaven první kostel a zřízena duchovní správa. První písemná zmínka o Blatnici je z 1. poloviny 11. století. V listině z roku 1384 je zmínka o Blatnici a jeho faráři jménem Mathias Cremsis Latnicensis. Kněz Pavel Hrubec se připomíná r. 1592.

Roku 1625 spojil kníže Gundakar z Lichtenštejnů Blatnici s duchovní správou v Uh. Ostrohu, ale r. 1654 zažádal o její obnovení. Stalo se tak r. 1660. Prvním farářem se sídlem v Blatnici byl jmenován Martin František Tesař a od té doby také začínají farní matriky psané česky. V duchovní správě vypomáhali kněží z okolních klášterů. Prvním kooperátorem byl roku 1713 Jan Oswald, posledním P. Josef Dvorok, který v roce 1946 odešel do pohraničí, do Vrbna.

Doklady o stáří kostela jsou nedostatečné. Je to až zmínka z roku 1346. Podle patronicia sv. Ondřeje se dá soudit, že kostel vznikl v 11. - 12. století, kdy Blatnice patřila k Uhrám. K státnímu útvaru Přemyslovců byla připojena po roce 1241 a takové patronicium již bylo velmi nepravděpodobné. Podle mapy J. A. Komenského z první třetiny 17. stol. je blatnický kostel označen jako vodní tvrz.
V důsledku válečných litic, loupeživých nájezdů a vpádů různých ničivých hord a častých požárů byl kostel na pokraji zániku. Podle obecní pečeti ze 17. století byla věž kostela gotická. V roce 1717 byla k ní přistavena chrámová loď v té podobě, jak ji vidíme dnes.

Zdroj: Wikipedia, D. Soviš


Pohledové fotografie