Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
                připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

Osoblaha židovský

zpět | tisk | pdf
Osoblaha židovský
ObecOsoblaha
OkresBruntál
KrajMoravskoslezský kraj
Osoblaha, kód: 713295
GPS souřadnice50° 16' 36.7''
17° 43' 0.8''
Hotzenplotz
2 346 m²
Židovská obec
Federace židovských obcí v České republice
Maiselova 18
110 01 Praha 1
Tel.: 224 800 824
E-mail: sekretariat@fzo.cz
URL: www.fzo.cz
Federace židovských obcí v České republice
Udržovaný v původní podobě
Ne
Osoblaha židovský

Osoblaha (německy Hotzenplotz, jidiš Hotz'plotz, polsky Osobłoga) je město ležící v okrese Bruntál nedaleko hranic s Polskem. V Osoblaze se nachází konečná stanice úzkorozchodné železniční trati vedoucí z Třemešné.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1233. Bývala městem, do roku 1945 s takřka intaktně zachovaným historickým jádrem.

Dnešní obec Osoblaha bývala důležitým historickým městem, později významným průmyslovým a kulturním střediskem širokého okolí. Obec byla známá již v roce 1233 jako středisko rozlehlého panství Olomouckého biskupství, v roce 1251 získala městské právo s rozsáhlými pravomocemi. Město bylo opevněno a nadáno mnoha výsadami, čímž byl položen základ ke vzniku pozdějších takzvaných “Moravských enkláv ve Slezsku ” . Význam města ještě vzrostl, když se osoblažský hejtman stal správcem všech biskupských statků na Opavsku. Za dobu své existence byla Osoblaha několikrát vypleněna nájezdníky, zničena požáry, morem a povodněmi, ale vždy se z těchto ran vzchopila k dalšímu rozkvětu. Až poslední pohroma v podobě 2.světové války město téměř srovnala se zemí. 90% budov již nebylo možné obnovit a nastalo skoro úplné vysídlení obyvatelstva. Vše završil rok 1960, kdy Osoblaha ztratila titul města.

V roce 1962 byly odstřeleny i trosky cenného městského kostela. Současná zástavba je proto nyní v drtivé většině novodobá.

jednou z mála zachovaných památek je židovský hřbitov. Patří k nejcennějším v České republice a zároveň je i jednou z nejvzácnějších kulturních památek Moravskoslezského kraje.

Hřbitov v Osoblaze je cenný především velkým množstvím dochovaných náhrobků, kterých tady lze napočítat 313, přičemž nejstarší pochází z roku 1694. Hřbitov je tak do jisté míry srovnatelně cennou památkou třeba s pohřebištěm v Třebíči s nejstarším náhrobkem rovněž ze 17. století, který je nyní dokonce společně se židovskou čtvrtí v Třebíči památkou UNESCO.

Hřbitov v Osoblaze je navíc i památkou na řadu vynikajících židovských osobností, které svým významem překračovaly dějiny regionu. Osoblaha měla v minulosti jako takzvaná “Moravská enkláva ve Slezsku” zvláštní postavení. Ve vypjatých dějinných okamžicích se do Osoblahy uchylovali Židé vyhnaní z jiných velkých slezských měst (Opava, Prudnik) a rovněž po vyhnání vídeňských Židů v roce 1670 si část vypovězené vídeňské židovské elity našla nové bydlení právě v Osoblaze.

Zdroj: http://osoblaha.cz/obec/dejiny