Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
                připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

Pekařov

zpět | tisk | pdf
Pekařov
ObecJindřichov
OkresŠumperk
KrajOlomoucký kraj
Pekařov, kód: 660370
GPS souřadnice50° 4' 31.4''
17° 1' 16.7''
Beckengrund
575 m²
Obec
Obec Jindřichov
http://www.jindrichovsu.cz
Obec Jindřichov
http://www.jindrichovsu.cz
Ne
Pekařov

Hřbitovní kaple Nanebevzetí Panny Marie byla postavena obyvateli Pekařova v první polovině 19. století. Kromě pravidelných mší se tu odehrávaly pohřby a svatby. Kaple přestala být využívaná po nuceném odchodu německých obyvatel po 2. světové válce, v roce 1946. Obec potkal osud společný mnoha vesnicím v českém pohraničí – opuštěná obydlí se nepodařilo dostatečně znovu osídlit a velká část budov byla koncem 50. let srovnána se zemí. Zůstalo jen několik domů, které dnes slouží výhradně k rekreačním účelům. Naštěstí kaple demolici unikla, přestože nebyla využívána.

Nezájem, který kapli uchránil před rabováním, se jí stal osudným po roce 1989. Přestože do počátku 90. let byly provedeny pouze dílčí opravy střechy a střešní krytiny kaple, nebyl její celkový stav ještě havarijní. Během 90. let nastal rychlý obrat – do objektu začalo zatékat, objevila se dřevomorka a krom několika předmětů byl celý interiér postupně vykraden.

Od podzimu 2003 je realizován projekt obnovy této kaple občanským sdružením Obnova kulturního dědictví údolí Desné spolu s obcí Jindřichov, vlastníkem kaple, a s mnoha obyvateli údolí Desné, kteří svůj zájem projevili nezištnou pomocí. Na opravě se opakovaně podílely skautské oddíly ze Šumperka, Prahy a Kroměříže. V kapli jsou příležitostně pořádány benefiční koncerty, ale mezi největší akce pořádané na podporu projektu patří Pekařovská pouť, která se odehrává vždy v polovině srpna ku příležitosti svátku Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: web obce Jindřichov - http://www.jindrichovsu.cz/pekarov/ms-1309/p1=1309


Dokumentační fotografie