Východní předměstí (Mikulášský)
Východní předměstí (Mikulášský) | |
Obec | Plzeň |
Okres | Plzeň-město |
Kraj | Plzeňský kraj |
Plzeň, kód: 721981 | |
GPS souřadnice | 49° 44' 23.1'' 13° 23' 9.3'' |
Pilsen | |
10 533 m² | |
33457/4-4466 | |
Město | |
Magistrát města Plzeň nám. Republiky 1ˇ 306 32 Plzeň Tel.: +420 378 031 111 E-mail: posta@plzen.eu URL: https://www.plzen.eu | |
Statutární město Plzeň nám. Republiky 1ˇ 306 32 Plzeň Tel.: +420 378 031 111 E-mail: posta@plzen.eu URL: https://www.plzen.eu | |
Pietní místo, park | |
Ne |
Plzeň (německy Pilsen) je statutární město na západě Čech a metropole Plzeňského kraje. Žije zde přibližně 169 tisíc obyvatel a je tak čtvrtým největším městem v Česku.
První zmínky o Plzni (dnešním Starém Plzenci) pocházejí z roku 976, kdy u tohoto přemyslovského hradiště kníže Boleslav II. porazil vojsko německého krále Oty II. V podhradí postupně vyrostlo městské sídlo s řadou kostelů a živým obchodním ruchem. Do nynější polohy (v jižním sousedství tehdejší vsi Malice) přenesl město pod názvem Nová Plzeň král Václav II. roku 1295 jako důležitou obchodní křižovatku západních Čech na cestě z Prahy do Bavorska. Vyřešila se tím dodávka vody, neboť místo leželo na soutoku řek Mže a Radbuzy.
Díky své výhodné poloze na křižovatce obchodních cest a hlavně na trase z německých zemí do Prahy se brzy Plzeň stala třetím největším a nejdůležitějším městem po Praze a Kutné Hoře. V této době byly také vystavěny kostel sv. Bartoloměje ve středu náměstí, františkánský klášter na jihovýchodě při hradbách, nedochovaný dominikánský klášter na severozápadě, špitální kostel sv. Maří Magdalény z roku 1320.
Na samém počátku husitských válek měli husité díky radikálnímu knězi Václavu Korandovi ve městě velký vliv. Roku 1420 ale musel Koranda s Janem Žižkou odejít do Tábora a Plzeň se stala baštou katolické strany. Třikrát byla neúspěšně obléhána, nejprve Janem Žižkou a poté dvakrát Prokopem Holým, a podílela se na odporu proti Jiřímu z Poděbrad. Od roku 1467 sídlila v Plzni pražská kapitula, která byla v letech 1431–1561 nejvyšším orgánem římsko-katolické církve v Čechách.
Počátkem 16. století bylo město výrazně poškozeno požáry, zejména roku 1507, kdy shořely dvě třetiny města. Na devět měsíců na přelomu let 1599 a 1600 (od září až do června) se stala Plzeň hlavním městem Svaté říše římské, když sem císař Rudolf II. uprchl před morovou epidemií. Sídlil v tzv. Císařském domě vedle dnešní budovy plzeňské radnice.
V 19. století nechal purkmistr Martin Kopecký (1828–1850) zbourat hradby a na jejich místě vybudovat kolem starého města sady, dnes známé jako Sady Pětatřicátníků, Smetanovy, Kopeckého, Šafaříkovy, Křižíkovy a 5. května. V roce 1832 pak vzniklo první kamenné divadlo. Roku 1839 bylo rozhodnuto o založení Měšťanského pivovaru (Bürgerliches Brauhaus, později Prazdroj) a 5. října 1842 v něm bavorský sládek Josef Groll uvařil první várku piva. V roce 1859 založil v Plzni hrabě Valdštejn pobočku svých sléváren a strojíren. Továrna, kterou v roce 1869 odkoupil její vrchní inženýr Emil Škoda, se stala základem budoucích Škodových závodů. V roce 1869 byl založen První plzeňský akciový pivovar v Plzni (později Gambrinus). V roce 1882 zde získal František Křižík patent na svůj vynález obloukové lampy a v dalších letech v Plzni realizoval zakázky na modernizaci veřejného osvětlení a na vybudování pouliční elektrické dráhy (zprovozněna 1899). Na konci 19. století se Plzeň stala kolébkou české secese.
Během meziválečného období došlo k rozšiřování města, roku 1924 byly připojeny obce Doubravka, Doudlevce, Lobzy a Skvrňany a vznikla tak „Velká Plzeň“, jejíž počet obyvatel překročil stotisícovou hranici (do té doby se vlastní Plzeň členila na Vnitřní Město, východní Pražské Předměstí, jižní Říšské Předměstí a severní Saské Předměstí.
V roce 1938 Československá republika odstoupila svá pohraniční území Německu. Většinově česká Plzeň sice zůstala na území republiky, stala se však městem na samotné hranici a byla ze tří stran obklopena Německem. Obce severozápadním a jihozápadním směrem již patřily k Říši, stejně jako dnešní městské části Plzeň-Litice a Plzeň-Lhota. Vládním nařízením byla Plzeň k 1. květnu 1942 rozšířena o obce Bolevec, Božkov, Bukovec, Černice, Hradiště, Koterov, Radobyčice, Újezd a o územní zbytky obce Litic (obec začleněna do Říše) a stala se statutárním městem[8] se 130 tisíci obyvateli.
Škodovy závody byly v této době významnou zbrojovkou zásobující německou armádu. I přesto Plzeň delší dobu unikala bombardování, k prvnímu velkému náletu došlo až 20. prosince 1944, při něm byl ovšem nejvíce zdemolován pivovarský komplex, zejména Prazdroj (18 mrtvých). Škodovy závody byly bombardováním významně poškozeny teprve na samém sklonku války, náletem 25. dubna 1945, kdy Spojenci před náletem varovali prostřednictvím stanice BBC, aby minimalizovali civilní oběti.[10] Celkem bylo za celou dobu války náletů jedenáct, vyžádaly si 926 obětí.
Plzeň byla osvobozena americkými jednotkami vedenými generálem Pattonem 6. května 1945.
Dne 1. června 1953 došlo v Plzni k prvním protikomunistickým masovým nepokojům v souvislosti s tehdy probíhající měnovou reformou se střelbou do demonstrujících. Odvetou komunistického režimu bylo kromě represí proti demonstrantům, převážně dělníkům Škodovky, také zbourání Masarykova pomníku, symbolu nežádoucí demokracie. Jednalo se o první lidový protest v celém sovětském bloku.
Na konci 50. let se začalo s masivním rozvojem bytové výstavby v podobě budování sídlišť. První rozsáhlý areál vznikl na Slovanech, následovala v roce 1961 Doubravka a roku 1968 pak Bory. Dne 20. ledna 1969 se na náměstí T. G. Masaryka upálil na protest proti sovětské okupaci mladý pivovarský dělník Josef Hlavatý. Výstavba se v 70. a 80. letech přesunula na sever, budovala se rozsáhlá sídliště v oblasti Bolevce a Lochotína, těsně před sametovou revolucí se výstavba přesouvala postupně směrem na západ k oblasti Vinice. Díky tomuto rychlému rozvoji překročilo město roku 1972 hranici 150 tisíc obyvatel. O čtyři roky později pak byly připojeny i obce Černice, Radobyčice, Koterov, Červený Hrádek, Křimice a Radčice a Plzeň získala hranice, jaké měla do roku 2002.
Podle sčítání 1921 zde žilo v 3 284 domech 88 416 obyvatel. 79 166 obyvatel se hlásilo k československé národnosti, 6 757 k německé a 701 k židovské.
Mikulášský hřbitov
Mikulášský hřbitov leží v Plzni u kostela svatého Mikuláše, jihovýchodně od centra města mezi ulicí Mikulášská a řekou Radbuza. Kostel gotického původu pochází z doby kolem roku 1400 s pozdějšími renesančními, barokními a novorenesančními úpravami.
Hřbitov je situovaný v sousedství kostela sv. Mikuláše. Je zde dochovaný cenný soubor historických náhrobků. Hřbitov je místem posledního odpočinku významných plzeňských občanů.
První zmínky o hřbitovu pochází z roku 1406. Byl určen pro plzeňskou chudinu. Významným se stal až při josefínských reformách na konci 18. století, kdy byly zrušeny městské hřbitovy farních i klášterních kostelů. Pohřbené jsou zde mnohé významné osobnosti, například Josef Kajetán Tyl, Emil Škoda, rodina Hahnekamova a další.
Obrat nastal v roce 1902, kdy byl hřbitov uzavřen a v polovině 20. století mu dokonce hrozilo i jeho zrušení. Důvodem likvidace hřbitova mělo být plánované rozšíření Mikulášské třídy. Nakonec zvítězil zájem přestavět hřbitov na veřejný park, a tak byly v letech 1966-1969 hroby zrušeny. Část z nich byla úplně zlikvidována, cenné náhrobky se přesunuly do zadní části hřbitova a zbytek prostoru byl upraven do podoby parku. Důsledkem těchto změn však došlo i ke zničení spousty cenných architektonických děl a masivních zděných hrobek.
V 90. letech 20. století byl prostor původního hřbitova opět zmenšován a hřbitovní zeď byla posunuta kvůli chystanému rozšíření Mikulášské třídy. K této změně nakonec stejně nedošlo. V současnosti plní úlohu hlavního plzeňského hřbitova Ústřední hřbitov u Rokycanské třídy, vybudovaný v letech 1897-1901.
Hřbitov není úplně v ideálním stavu, např. v části u kostela nebo u památkníku J.K. Tyla.
Zdroj: Wikipedia, Český statistický úřad, Mapy.cz, webové stránky obce/města, Katastrální úřad, Cimiterium.cz, Památkový katalog, sumava.cz
Objekty a vybavení hřbitova
- Hroby
- Hrobky
- Hrobka dominanta
- Brána
- Kostel
- Popelnice
- Neuzavírá se
- Lapidárium náhrobků, bez vyznačení původních hrobových míst
- Torza náhrobků
Stav hřbitovní zdi
- Obnovena bez náhrobků