Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
                připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

Turnov

zpět | tisk | pdf
Turnov
ObecTurnov
OkresSemily
KrajLiberecký kraj
Turnov, kód: 771601
GPS souřadnice50° 34' 58.9''
15° 9' 9.5''
Turnau
2 157 m²
Židovská obec
Ne
Turnov

Turnov je město v okrese Semily v Libereckém kraji. Žije zde přibližně 14.000 obyvatel.

Počátek trvalého osídlení oblasti Turnovska sahá do konce starší doby kamenné. K výraznějšímu osídlení dochází ale až kolem poloviny 5. tisíciletí př. n. l.

Počátky města Turnova spadají do 13. století a jsou spojeny s předním českým rodem Markvarticů. První zmínka o Turnovsku je z r. 1238, kdy král Václav I. vydal listinu, na níž je ověřující podpis Jaroslava z Hruštice, který 1262 působil jako hradní správce v Mladé Boleslavi.

V roce 1356 Lemberky na Rohozci vystřídal Půta z Turgova a od něho koupili panství Vartemberkové.

Roku 1468 bylo město postiženo německým nájezdem svazu lužických měst. Než je vojsko Jiřího z Poděbrad u dnešního rybníka Žabakor v tzv. bitvě u Turnova porazilo, město i široké okolí bylo vypleněno. Posléze se poměry zklidňují. Noví majitelé Rohozce Krajířové z Krajku se snaží město hospodářsky povznést, zároveň byli známí svou podporou jednotě bratrské.

Rozmach města nastal na konci 16. st. Albrecht Jan Smiřický získal od Šlika a Oty Jindřicha z Vartemberka zbývající části města. Po roce 1620 získal panství Smiřických i Vartemberků Albrecht z Valdštejna.

Po zrušení okresních úřadů k 31. prosinci 2002 se Turnov stal obcí s rozšířenou působností pro správní obvod, který zahrnuje 37 obcí: západní třetinu okresu Semily, jižní část okresu Liberec a jižní část okresu Jablonec nad Nisou. Status města má v tomto správním obvodu kromě Turnova ještě Rovensko pod Troskami.

Zdroj: Wikipedia, Český statistický úřad, Mapy.cz, webové stránky obce/města, Katastrální úřad, Omnium, Památkový katalog