Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
        připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

Jezná

zpět | tisk | pdf
Jezná
ObecÚlice
OkresPlzeň-sever
KrajPlzeňský kraj
Úlice, kód: 774219
GPS souřadnice49° 46' 22.9''
13° 8' 29.8''
Gesna
2 451 m²
Obec
Ne
Jezná

Jezná (též Jezdná) je malá vesnice, část obce Úlice v okrese Plzeň-sever. V roce 2011 zde trvale žilo 26 obyvatel.

Nejstarší zmínka o obci pochází z roku 1272 v listině, kde ji papež potvrzuje jako majetek premonstátek z chotěšovského kláštera. Ukazuje se jako pravděpodobné, že původní kostel sv. Václava (prvně zmiňován 1352) mohl být založený spolu se založením obcem jako opevněný či spojený s opevněným dvorcem, sídlem pána.

V roce 1352 je Jezná zmiňována v souvislosti s existencí kostela sv. Václava, který byl už tehdy farní (stála zde fara) a bydlel zde farář Petr.

Ves často měnila majitele, již v roce 1379 vlastnil část obce urozený pán Heřman z Jeřeně, rytíř z Nečtin. Druhá část obce pak patřila vladykům z Dolan (kde se též nacházelo sídlo nižší šlechty v tamní tvrzi). Mezi nejvýznačnější majitele Jezné patří Úličtí z Plešnic, po kterých se nám v kostele zachovaly dva renesanční náhrobníky z 16. století. Po krátkou dobu zde bylo v 18. století sídlo Bohušů z Otěšic, kteří zřejmě obývali dům čp. 2 v poplužním dvoře a Jezná se tak stala samostatným statkem.

V roce 1767 byla dokončena pozdě barokní přestavba místního farního kostela Nejsvětější Trojice (a sv. Václava). Z původního kostela se zachovala pouze věž. Zbytek kostela byl nahrazen rokokovou novostavbou, která však obsahuje i část historického zařízení přeneseného z původního kostela.

Po revoluci r. 1848 patřil statek v Jezné rytíři Karlu Weidenheimovi. Posledními majiteli na konci 19. století byla rodina Macenauerových.

V roce 1930 žilo v Jezné 184 obyvatel ve 35 domech. Sedm z toho tvořilo osadu Nová Jezná u železniční trati.

V roce 1992 žilo v samotné Jezné jen 16 obyvatel v šesti domech. Ostatní domy sloužily rekreačním účelům.

Zdroj: Wikipedia, Český statistický úřad, Mapy.cz, webové stránky obce/města, Katastrální úřad, Cimiterium.cz, Památkový katalog


Dokumentační fotografie

Objekty a vybavení hřbitova

 • Hroby
 • Hrobky
 • Brána
 • Neuzavírá se
 • Torza náhrobků

Stav hřbitovní zdi

 • Částečně zničena
 • V původní podobě