Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
                připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

Dvůr Králové nad Labem

zpět | tisk | pdf
Dvůr Králové nad Labem
ObecDvůr Králové nad Labem
OkresTrutnov
KrajKrálovéhradecký kraj
Dvůr Králové nad Labem, kód: 633968
GPS souřadnice50° 26' 19.7''
15° 48' 47.9''
Fyzické osoby
Fyzické osoby
Obnovený - jen pietní místo
Ne
Dvůr Králové nad Labem

Do roku 1838, kdy ve Dvoře Králové krutě řádila cholera, bylo městské pohřebiště kolem chrámu sv. Jana Křtitele uvnitř městských hradeb. Poté bylo vybráno nové místo pro hřbitov, aby zde byli až do počátku roku 1922 pochováváni zemřelí obyvatelé města.

Po bitvě v roce 1866 bylo nutno přikoupit další část hřbitova a to 248 čtverečních sáhů, kde již byly pohřbeny ostatky vojáků bezprostředně po okupaci města. Dne 8. srpna 1867 se městské zastupitelstvo rozhodlo k zakoupení pole o výměře 1 jitro a 252 čtverečních sáhů směrem severním.

Hromadné hroby vojáků se dnes nacházejí při pravé straně hřbitovní zdi. V průběhu likvidace hřbitova, která trvala až do padesátých let 20. století byly existující pomníky sice přestěhovány na nový městský hřbitov na Novou (Německou) Podhartí, tělesné ostatky obětí války z roku 1866 ovšem exhumovány nebyly.

V letech 1994-96 byl z iniciativy Komitétu pro udržování památek z války roku 1866 celý soubor deseti pomníků přestěhován zpět na původní místa.

Na tomto pozemku jsou pohřbeni všichni padlí důstojníci z uherského pěšího pluku č.6, dále mnoho důstojníků od jiných jednotek jak rakouských, tak i pruských. Původně zde pohřbené ostatky prince Antona von Hohenzollern-Sigmaringen, který byl smrtelně raněn 3.7.1866 v bitvě u Hradce Králové, byly krátce po válce exhumovány a převezeny do Pruska.

Na tomto pozemku se také v prvních dnech pruské okupace rozkládal vojenský tábor pruských vojsk.

Zdroj: Komitét 1866


Pohledové fotografie