Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
                připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

Petřvald

zpět | tisk | pdf
Petřvald
ObecPetřvald
OkresNový Jičín
KrajMoravskoslezský kraj
Petřvald u Nového Jičína, kód: 720500
GPS souřadnice49° 42' 32.4''
18° 8' 55.9''
Peterswald
5 224 m²
Obec
Petřvald
Obecní úřad Petřvald
Petřvald 175, 742 60 Petřvald
Tel.: +420 581 754 437 / E-mail: obec@petrvaldobec.cz
URL: www.petrvaldobec.cz
Petřvald
Obecní úřad Petřvald
Petřvald 175, 742 60 Petřvald
Tel.: +420 581 754 437 / E-mail: obec@petrvaldobec.cz
URL: www.petrvaldobec.cz
Udržovaný v původní podobě
Ne
Petřvald

Založení obce Petřvald kladou někteří historikové do doby první biskupské kolonizace a spojují ji s koncem 13. a počátkem 14. století. Domnívají se, že byl založen Petrem, synem Heroldovým, který je jmenován v listině „Instrumentum testamenti episcopi Brenonis“ z roku 1267. Je možné, že se obec původně jmenovala Petrovice (Petrovicz), jak je uvedeno v listině z 18. prosince 1359, kterou olomoucký biskup Jan spojuje Hukvaldy s tzv. stolními statky biskupskými. Když pak první člen rodu Petřvaldských, Petr Meissner, rodem Němec, obdržel Petrovice lénem, nazval je Peterswald a psal se Petr Meissner von Peterswald. Získáním Petřvaldu se mění společenské postavení Petra Meissnera: napřed Němec a nešlechtic, stává se jako držitel biskupského léna rytířem a později i Čechem, Petříkem z Petřvaldu.

V listině biskupských statků z roku 1359 olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi jmenuje i obec „Petrowicz“, pravděpodobně nynější Petřvald. Obec pak byla udělována v léno. Toto léno od roku 1389 držel jistý Peter Meissner aus Petrowicz, který založil tvrz a může být totožný s Petrem Meysnerem, jehož manželkou byla Markéta ze Skalice. Petr Meisner se původně psal ze Štěpánovic, zaniklé obce u Olomouce. S Markétou měl syny Petra, Jana Hanuše a dceru Katharinu. Ve stejné době se objevují Petřík a Pavlík ze Žeranovic, kteří nosí erb se znamením svěrčku. Pavlík má za manželku Anežku a Petřík Cecílii. Oni a jejich potomci používají predikát Petřvaldský z Petřvaldu a nosí erb s pávem. V držení tohoto rodu byla obec až do počátku 19. století.

Dne 10. října 1938 byl okupován celý novojičínský okres a tedy i Petřvald. Tato česká obec byla začleněna jako poslední do Sudet. Hranice a celnice byla na mostě přes Ondřejnici ve Staré Vsi. Novým místním starostou byl Rudolf Scheuter z osady Dvorek, který ponižoval české občany a použil každé příležitosti, aby ukázal svou neomezenou moc. Na schůzích občanů, které dosti pravidelně svolával, vyhrožoval, spílal a nutil k dodávání hospodářských produktů různým způsobem. Jeho přičiněním museli opustit mnozí občané své usedlosti a na jejich místa byli dosazeni nacisté.

V zahraniční armádě bojovali také občané Petřvaldu. Jaroslav Hlaváč a Oldřich Havlík. Již 12. března 1945 bylo ve škole přerušeno vyučování a ubytováno zde vojsko. Občané dokončovali opevňování krytu ve sklepích, ukrývali potraviny, šatstvo, prádlo a jiný majetek. Dne 30. dubna starosta Scheuter vyzval občany, aby opustili obec. Výzvy neuposlechl nikdo z Čechů a němečtí přistěhovalci utekli již před tím.

Ve středu 2. května vstupují první vojáci Rudé armády na kraj obce v jejím dolním konci. Do půlnoci dojdou Rusové ke kostelu, ale jsou nuceni ustoupit zpět. Boje o obec končí ve čtvrtek 3. května odpoledne a přenášejí se do osady Dvorek. Boj zde byl velmi prudký. V obci padlo 33 ruských vojáků a 4 občané zemřeli po těžkých zraněních. Četné budovy shořely a kostelní věž byla těžce poškozena dělostřelectvem. Most přes řeku Lubinu byl zničen ustupujícími nacisty. Německý starosta Rudolf Scheuter byl nalezen s prostřelenou hlavou. Nikdy nebylo zjištěno, zda spáchal sebevraždu nebo byl zastřelen. 20. května 1945 bylo nutno vytvořit Národní výbor. Měl následující složení: 4 komunisté, 4 čs. socialisté, 3 sociální demokraté, 3 lidovci a 2 nestraníci. Do čela se samozřejmě dostává komunistický starosta. Po únoru 1948 je obec již zcela v moci komunistů.

Počet obyvatel v roce 1930 … 1.324
Počet obyvatel v roce 2011 … 1.525

Stav hřbitova
Menší, fungující a udržovaný hřbitov se nachází na okraji obce.

Zdroje
Omnium; Katastr nemovitostí ČR; Mapy.cz; ČSÚ, webové stránky města, farnosti; Wikipedia


Pohledové fotografie