Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
                připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

Klíše

zpět | tisk | pdf
Klíše
ObecÚstí nad Labem
OkresÚstí nad Labem
KrajÚstecký kraj
Klíše, kód: 775053
GPS souřadnice50° 39' 47.4''
14° 0' 57.0''
Kleische
Město
-
-
Srovnán se zemí, bez připomínky
Ne
Klíše

Klíše (německy Kleische) je část statutárního a krajského města Ústí nad Labem v České republice, spadající pod městský obvod Ústí nad Labem-město. V roce 2011 zde trvale žilo 6.899 obyvatel.

První písemná zmínka o obci Klíše pochází z roku 1328.[4] Avšak nepřímé zmínky se objevují už z roku 1169, kdy král Vladislav II. věnoval Johanitům obce Bořislav a Hrbovice, ke kterým patřilo i území takzvaných Klíšských hor. Ti vesnici vlastnili až do roku 1454 společně s dalšími, které vznikly na dalších částech zmíněného území. Samostatnost obec získala v roce 1848. Do půlky 19. století se jednalo převážně o zemědělskou vesnici podobnou ostatním v okolí města s cihelnou, vlastněnou rodem Westphalenů, který zároveň vlastnil jako poslední klíšský velkostatek.

Náves, na které stála kaple sv. Floriána, se nacházela v oblasti křížení dnešních ulic Klíšská a Jateční. Již v 70. letech 19. stoeltí byly polnosti v dolní části poblíž Předlic rozparcelovány a první továrnou v katastrálním území byla sklárna postavená mezi lety 1873 až 1874.

Vývoj pokračoval především v 90. letech zřízením hřbitova na Ovčím Vrchu, stavbou silnic a zahájením výstavby nemocnice.

Roku 1898 byl klíšský velkostatek odkoupen Ústím nad Labem od rodu Westphalenů. Následně byl vypracován urbanistický plán vilové zástavby směrem k Střížovickému vrchu. Naopak v dolní části původní obce poblíž Předlic se pokračovalo s budováním nových továren. Součástí města Ústí nad Labem se obec stala roku 1900.

Bývalý městský hřbitov

V roce 1890 zakoupila ústecká radnice pozemky na Ovčím vrchu na Klíši a založilo tu centrální městský hřbitov. Z dostupných informací vyplývá, že koncept hřbitova dostal na starost právě Max Loos, jehož podpis je pod návrhem hřbitovní kaple. Nevelká stavba už neexistuje, byla stržena v šedesátých letech, kdy byl hřbitov zrušen.

Současně s městským hřbitovem byl na Ovčím vrchu zřízen i nový židovský hřbitov. Zrušen byl stejně jako městský hřbitov. Pozemky na Ovčím vrchu postupně odkoupila společnost Spolchemie.

Počet obyvatel v roce 1930 - 8.256
Počet obyvatel v roce 2011 - 6.899

Zdroj: Wikipedia, Český statistický úřad, Mapy.cz, webové stránky obce/města, Katastrální úřad, Omnium, Památkový katalog

Odkazy:
https://usti-aussig.net/stavby/karta/nazev/317-kaple-mestskeho-hrbitova-na-ovcim-vrchu
https://www.usti-nad-labem.cz/dejiny/obce/ul-9-6.htm