Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
                připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

Domažlice

zpět | tisk | pdf
Domažlice
ObecDomažlice
OkresDomažlice
KrajPlzeňský kraj
Domažlice, kód: 630853
GPS souřadnice49° 26' 22.1''
12° 56' 18.8''
Taus
3 286 m²
35433/4-2009
Římskokatolická církev
Římskokatolická farnost Domažlice
Náměstí Míru 136
344 01 Domažlice
Tel.: 379 722 360
E-mail: gierga@bip.cz
URL: http://farnostdomazlice.cz
Římskokatolická farnost Domažlice
Náměstí Míru 136
344 01 Domažlice
Tel.: 379 722 360
E-mail: gierga@bip.cz
URL: http://farnostdomazlice.cz
Udržovaný, nová podoba
Ne
Domažlice

Domažlice (německy Taus) jsou město v Plzeňském kraji. Žije zde přibližně 11 tisíc obyvatel.

Nejstarší psané zmínky o Domažlicích se datují ke konci 10. století, kdy zde existovala pouhá osada.

V období husitských válek se město přidalo na stranu táboritů. V srpnu roku 1431 bylo obléháno vojsky čtvrté křížové výpravy v čele s markrabětem Fridrichem Braniborským a kardinálem Giulianem Cesarinim, jež 14. srpna mezi Domažlicemi a městečkem Kdyně porazily spojené husitské svazy pod velením Prokopa Holého (bitva u Domažlic). Město pak nadále stálo při králi Jiřím z Poděbrad a roku 1467 se domažličtí postavili s českým vojskem proti bavorské křížové výpravě v bitvě u Nýrska.

Počátkem 17. století se Domažlice i přilehlé obce připojily ke stavovskému povstání, na které po Bílé hoře navázalo povstání Chodů. Celkově znamenalo 17. století pro město úpadek. Situace se postupně zlepšovala až v 18. století. Tehdy se již začal rozvíjet drobný průmysl a Domažlice se staly důležitým městem s trhovým právem. 19. století přineslo české národní obrození.

13. srpna 1939 se při příležitosti Vavřinecké poutě, jako vyjádření odporu odstoupení československého pohraničí, konalo velké protestní shromáždění. Domažlice totiž, díky svému převažujícímu českému obyvatelstvu, zůstaly na území Protektorátu Čechy a Morava, zatímco mnohé obce v jejich okolí se podle procentuálního zastoupení Němců staly součástí nacistické říše.

V noci z 11. na 12. července 1945 bylo zavražděno a pochováno v hromadných hrobech v pískovně nacházející se na pravé straně silnice mezi Domažlicemi a Draženovem asi 100 osob, přibližně 120 osob bylo zastřeleno na domažlickém nádraží a v jeho blízkosti zahrabáno. Oběťmi byli Němci ze sběrného tábora v Chrastavicích, kde se připravovali k odsunu.

Roku 1948 byla uzavřena hranice a Domažlicko, dříve významná příhraniční oblast na rozhraní Čech a Bavorska, se stala oblastí na výspě východního bloku.

Starý hřbitov - Dolejší Předměstí

Dnes již nefunkční hřbitov obklopuje kostel Všech Svatých v Domažlicích. Jde o středověký kostel, který byl upraven v 17. století na počátku 20. století. Po obvodu bývalého hřbitova je kamenná ohradní zeď, prolomená na severozápadní straně branou. V jižní části je do ohradní zdi vložena kaplička. Hřbitov není běžně přístupný.

Zdroj: Wikipedia, Český statistický úřad, Mapy.cz, webové stránky obce/města, Katastrální úřad, Cimiterium.cz, Památkový katalog, sumava.cz


Dokumentační fotografie

Dokumentační fotografie

Objekty a vybavení hřbitova

  • Hroby
  • Uzamčen trvale (běžně nepřístupný)
  • Torza náhrobků

Stav hřbitovní zdi

  • Udržována vč. náhrobků na nebo u zdi