Hřbitovy jsou mnohdy poslední 
                připomínkou lidských osudů
Přidat hřbitov

Bělá nad Radbuzou

zpět | tisk | pdf
Bělá nad Radbuzou
ObecBělá nad Radbuzou
OkresDomažlice
KrajPlzeňský kraj
Bělá nad Radbuzou, kód: 601624
GPS souřadnice49° 35' 14.2''
12° 43' 9.8''
Weißensulz
2 456 m²
Nezjištěno
-
-
Kompletně zničený – zbytky na místě
Ne
Bělá nad Radbuzou

Bělá nad Radbuzou (německy Weißensulz) je město v okrese Domažlice v Plzeňském kraji. V roce 2022 zde žilo přibližně 1.700 obyvatel.

První písemná zmínka o Bělé pochází z Kosmovy kroniky, kde se píše, že na strmé skále nedaleko Bělé byl v roce 1121 zbudován hrad Přimda. Ves vznikla na soutoku Bezděkovského potoka a řeky Radbuzy, neboli Bílého potoka, který jí dal pravděpodobně i jméno. Jiná teorie spojuje název vsi se zdejšími dvěma slanými prameny. Rozvoj Bělé určovala její poloha na jedné ze středověkých obchodních cest z Horšovského Týna do Bavor. Nad původně českým obyvatelstvem postupně od 13. století převážili Němci, což se projevilo tím, že se vžil německý název obce Weißensulz.

Zaniklý hřbitov

Zaniklý hřbitov se nachází v těsném sousedství udržovaného městského hřbitova u jeho jižního okraje. Prostor hřbitov je kompletně zdevastovaný, neprostupný a zarostlý. U pozůstatků hřbitovní zdi je možné najít dochované německé náhrobky. Západní část hřbitovní zdi je rozvalená. Dle údajú katastrálního úřadu není vlastník zjištěn.

Zdroj: Wikipedia, Český statistický úřad, Mapy.cz, webové stránky obce/města, Katastrální úřad, Cimiterium.cz, Památkový katalog, sumava.cz


Dokumentační fotografie